5 lipca 2018 admin 0Comment

Przez bardzo długi czas w Polsce istniało przekonanie, że osoby które studiują zaocznie to te którym nie udało się na dziennych. Dzisiaj student zaoczny jest postrzegany jako ten zaradniejszy i bardziej zorganizowany. Przecież pogodzić pracę i do tego studia to nie byle wyczyn. A  jakie opinie krążą wśród studentów na ten temat? Studenci dzienni uważają, że ich studia są lepsze ponieważ więcej mogą się nauczyć. Jest również duże grono, które twierdzi, że studia zaoczne są lepsze, bo wymagają więcej wysiłku i samozaparcia.

Kto korzysta ze studiów zaocznych?

Na studia zaoczne nie decydują się tylko ludzie młodzi. Korzystają z nich w większości ludzie pracujący zawodowo i z dużym bagażem doświadczeń zawodowych. Decydują się na studia, bo chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe i awansować na lepiej płatne stanowisko. Bez studiów może to być niemożliwe. Jako młody człowiek po ukończeniu studiów zaocznych  zaoczne i pracujący w tym czasie będziesz w o wiele lepszej sytuacji od studentów dziennych. W swoim CV będziesz mógł zamieścić kilka lat doświadczenia. Pracodawca mając wybór między wami, na pewno wybierze Ciebie.

Jakie są minusy studiów zaocznych?

Minusem studiów zaocznych jest przede wszystkim ich koszt. Niestety za takie studia trzeba płacić i to bardzo duże pieniądze. Każda uczelnia ma inne stawki, średnie czesne za semestr  wynosi około   2500 zł. Decyzję o takich studiach warto dokładnie przemyśleć. Z drugiej strony studiując zaocznie szybciej się usamodzielnisz. Zarabiasz i  jesteś całkowicie niezależny finansowo od rodziny. W przypadku studiów dziennych jesteś całkowicie uzależniony od rodziców. Decydując się na studia w trybie  niestacjonarnym musisz wiedziec, że jest na nich trochę okrojony programnauczania, ale to nie znaczy, że nie trzeba się uczyć. Chodzi o to, że godzin wykładów jest mniej i dlatego niektór tematy są przerabiane powierzchownie. Ty sam w domu musisz te zaległości nadrabiać. Napewno nie warto wybierać się zaocznie na prywatna uczelnię, bo słyną one z bardzo niskiego poziomu nauczania.

Czy warto iść na studia zaoczne?

Uważam, że mimo wszystko studia zaoczne są lepsze od dziennych. Jest ciężko pogodzić naukę i pracę ale satysfakcja z ukończenia studiów w takim trybie jest o wiele większa niż po dziennych. Oprócz tego szybciej dojrzewa i nabiera samodzielności osoba studiująca zaocznie. Pracując zdobywa doświadczenie, które pomoże jej w rozwoju kariery zawodowej.