5 lipca 2018 admin 0Comment

W obecnych czasach prawie wszyscy po ukończeniu liceum, technikum wybierają się na studia. Wykształcenie jest ważne chociażby ze względu na pracę i prestiż z nią związany. Jednak studia studiom są nierówne. Na wielu kierunkach jest przekazywana studentowi tylko wiedza teoretyczna.

Brakuje praktycznego sprawdzenia umiejętności studentów.

A co z samą kadrą profesorską . Kadra często lekceważy studentów, nie prowadzą dobrze zajęć, często się spóźniają i opuszczają wykłady. Trzeba przyznać, że jeśli sam student nie będzie na własną rękę szukał doświadczenia to tak naprawdę studia mu niewiele dadzą. Inaczej ma się sprawa ze studiami zaocznymi, gdzie przeważnie decydujemy się na studia mające pomóc nam w rozwoju kariery zawodowej w danym zakładzie pracy. Wtedy takie studia pomagają nam nie tylko w pracy ale przez nie poznajemy wielu ciekawych ludzi.

Czym są studia?

Studia do dla wielu z nas przedłużenie młodości. Idąc na studia dzienne przez pierwszy rok przeważnie wszyscy skupiają się na nauce. Mają czas na poznanie siebie i na swoje pasje.  W lecie cieszą się długimi wakacjami a w zimie feriami zimowymi. Po co się wtedy spieszyć do pracy. Lepiej się uczyć i korzystać z wolności. Niestety podejmując pracę nie ma się już tyle wolnego. Wielu studentów podczas wakacji wyjeżdża za granicę do pracy. Pozwala im to podszlifować język obcy, zapoznać się z innym.  Jest to również  okazja do zwiedzania innych krajów. Student uczy się w ten sposób odpowiedzialności i ma czas na zastanowienie się co naprawdę chce w życiu robić.

Studia to nie tylko nauka.

Podczas studiowania poznaje się całą masę innych ludzi, od których można się wiele nauczyć.

Przyjaźnie zawarte na studiach trwają często do końca życia. Poprzez różne znajomości zawarte podczas studiów można znaleźć o wiele lepszą pracę.  W trakcie studiowania można skorzystać z praktyk i staży, które pomogą zdobyć odpowiednie kompetencje zawodowe. Można również udzielać się w kółkach naukowych. Jest to też dobry sposób na pogłębienie wiedzy.  Na studiach jest możliwość nauczenia się dyskusji na różne tematy, wyciągania argumentów w czasie rozmów jak i właściwych wniosków.

Co jeszcze dają studia?

Oprócz nauki i poznania całej masy studentów studia dają nam również możliwość zdobycia tytułu magistra lub magistra inżyniera. Dyplom na rynku pracy może nie liczy się tak bardzo jak jeszcze dwadzieścia lat temu, ale otwiera drogę nie tylko do lepszego stanowiska w pracy ale również na studia doktoranckie lub podyplomowe. Doświadczenie życiowe jakie zdobywa się na studiach jest bardzo pomocne w dalszym życiu zarówno zawodowym jak i rodzinnym.