5 lipca 2018 admin 0Comment

Studia to czas świetnej zabawy. Przychodzą jednak takie dni, kiedy musimy przysiąść i brać się za naukę. Kolokwia, egzaminy  czy sesja to czas bardzo wytężonej nauki. Zważywszy na to, że mało kto uczy się systematycznie, okres ten jest bardzo ciężki dla wielu studentów. Niestety często okazuje się, że materiału jest za dużo a czasu bardzo mało.Co wtedy pozostaje studentowi? Wielu wspomaga się podczas nauki substancjami wspomagającymi i poprawiającymi koncentrację. Pozwalaja one na dłuższą i wydajniejszą naukę. Ale czy rzeczywiście tak jest? Z czego korzystają studenci w tym cięzkim dla nich okresie?

Jaki substancje są popularne wśród studentów?

Popularnymi wspomagaczami nauki są kofeina,  guarana czy żeńszeń, które pozwalają na dłuższą naukę. Napoje energetyczne  robią furorę wśród uczących się studentów. Jest to lekarstwo na zmęczenie, brak koncentracji czy senność. Ale czy naprawdę dają to wszystko? Napoje energetyczne działają na bardzo krótki czas i dlatego nie warto się nimi wspomagać przy nauce.

Powszechnie wiadomo, że energetyki maja podobne działanie jak wypicie filiżanki kawy.  Wpływ picia energetyków na nasze zdrowie jest bardzo niedobry. Powodują one zwiększoną produkcję hormonu stresu, zwiększają ciśnienie krwi co może narazić młode osoby na choroby sercowo-naczyniowe. Nie można nadużywać napojów energetycznych, bo zamiast pomóc, mogą nam bardzo zaszkodzić. Jedna lub dwie filiżanki  kawy mogą pomóc przetrwać ciężki dzień. Nie można pić więcej bo wtedy człowiek staje się rozdrażniony a to nie pomaga w nauce. Podczas nauki nie nadużywaj energetyków. Zawierają one taurynę, która jest szkodliwa dla żołądka.

 

Co zatem zrobić?


W nauce nie pomoże studentowi żaden szybko działający napój. Lepiej brać witaminy,odpowiednio się odżywiać-  jeść dużo warzyw. Podczas nauki robić sobie przerwy na Ćwiczenia fizyczne, bo one w bardzo łatwy sposób dotlenią nasz mózg i  łatwiej będzie się nam dalej uczyć. Dobra jest też kawa ale w umiarkowanych ilościach. Odpowiednia ilość snu również pomaga w nauce. Łatwiej przyswoisz sobie materiał jak będziesz wypoczęty i zrelaksowany. Bardzo źle wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne całonocne zakuwania do egzaminów. Po kilku dniach takiej nauki czujesz się przemęczony i wypalony. Dlatego najlepszym sposobem na naukę jest systematyczność. Ucząc się systematycznie przez cały semestr, przed sesja będziesz tylko powtarzał materiał. Nie zmęczy Cię to tak bardzo jak nauka  materiału z całego semestru.